גיליון סתיו, אלול תשע"ט, ספטמבר 2019

השנה, הפקנו לוח שנה לקהילה. וזה הטקסט עימו בחרתי לפתוח את לוח השנה.

ראש השנה כיום הדין

לפי גישה זו, עניינו המרכזי של החג הוא להשפיע על האדם לשפר את מעשיו בשל מורא יום הדין, יום המאזן הרוחני של כל יהודי לפני בורא עולם.
בתלמוד הירושלמי (ר"ה, פ"א, ה"ג) מצינו:
"בנוהג שבעולם אדם יודע שיש לו דין, לובש שחורים ומתעטף שחורים ומגדל זקנו, שאינו יודע היאך דינו יוצא; אבל ישראל אינן כן, אלא לובשים לבנים ומתעטפין לבנים ומגלחים זקנם ואוכלין ושותין ושמחים ויודעים שהקב"ה עושה להן ניסים."

שנת תשע"ט בקהילתנו היתה ברוכה ומבורכת בעשייה, בלימוד, בחסד ובחוויות משובחות.
לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה – שנת תש"ף – נברך את חברות הקהילה ובני ביתן ואת כל חברינו, שותפינו ומכרינו
לחג של בגדי לבן, משפחתיות, אוכל שתיה ושמחה
ולשנה שלמה של בריאות, שמחה, עשייה ומהות.

אני מציעה שנמשיך כולנו לעשות את המיטב שביכולתנו, ואילו את מה שאינו ביכולתנו - נשאיר לניסים...

שנה טובה ומתוקה!

שלכם,
שמרית

לוחות השנה חולקו ביום השראה והעשרה וכן יחולקו בכל מופעי הסליחות של הקהילה. רוצה גם? שלחי לנו מייל ל- contact@mwm.org.il, צייני בו שם מלא וכתובת ונשלח בדואר.

***
***

עריכת שולחן היא החלק בארוחה שאני הכי נהנית ממנו. מספר פעמים בשנה באירועים מיוחדים וחגים, עריכת השולחן מעסיקה אותי עוד לפני הקניות והכנת המטעמים (ובעוונותיי, לעיתים, בחירת המטעמים מותאמת לצבעי העריכה).
אז הכל מתחיל בבחירת קונספט וצבעים לעריכה, או אז אני עסוקה ברכישת פריטים שונים התואמים את הרעיון: מפה, כלים, פרחים, נרות והכי הכי - ניירות.
נייר הוא עולם מרתק, אין עריכת שולחן שלא אכין בה פריטי עיצוב מנייר.
והשנה הכנתי "כרטיסי הושבה" מעוטרים ברכת שנה טובה, ומוצמדת אליהם מנת הדבש האישית לברכת תפוח בדבש.
צבעי השולחן שבחרתי הם: אדום (כרימון), כחול ואפור, המסמלים את הסתיו שמגיע.
על כל צלחת אניח את הכרטיס, אפרוס תפוחים לעיגולים שאייבש היטב בתנור ואניח בצלחת לצד הכרטיס והדבש.
לכל זה הוספתי איצטרובלים קטנטנים שאת חלקם ריססתי בספריי בצבע זהב, לאווירה סתווית.
עוד הכנתי לשולחן שלנו: יציקות בטון קטנות עם חור, במרכזן נעצתי שלטי בריסטול קטנטנים לשיום המטעמים שעל השולחן, כדי שכל אחד ידע מה בחר לאכול...

זהו, מקווה שפתחתי לכן את התיאבון לשדרג את שולחן החג שלכם בעיצוב מעשה ידיכן.

שנה טובה ומבורכת שתהיה לכולנו

כשפתחתי את התיק וראיתי את הפנקס האדום מבצבץ לו עם סמל שלושת הלבבות שחילקו לנו ביום ההשראה שנערך בכפר סבא, התענגתי על הנכתב בפנים, על הזיכרון הנהדר של היום הנפלא.
מה היה לנו שם?

נפגשנו באולם הכנסים "ספייס" המאורגן היטב, בקומה השישית. כיבוד ארוחת הבוקר היה נהדר ומרשים למדי. בכנס שמענו מפי חני ושימי על פועלה של גלית במסע ישראלי של הקהילה. שאפו!
הרצאה על האושר, הרצאה על שמונת השלבים להצלחה, הרצאה על הקמת הקהילה בכוכב יאיר-צור יגאל.

בצהרים - סדנאות מגוונות. אני השתתפתי בסדנא של אתל יוסיפון ולמדתי רבות על גוגל ודודל. השתתפתי בסדנא מדהימה של עינת טיירי על מודל דיסני לפיתוח יצירתיות להגשמת חלומות. היה מעניין ביותר, מלמד על ההסתכלות הפנימית, משנה דרך חיים.

לאחר הפסקת הצהרים, שכללה מגדנות אין ספור כמו שחני יודעת לפנק, השתתפתי בסדנא של ורד ברגר-שמעוני - "4 הרבעים בחיינו-איזון הגלגלים". הסדנא לימדה אותי להסתכל בצורה יותר ביקורתית בחיי עצמי, לאזן כל הזמן - ולא ברגע האחרון - את חיי.
שמרית הסבירה על השבת העולמית. שמענו את הרב של דרום אפריקה שהגה ויזם את השבת העולמית. שיחקנו משחק – קופסאת בריחה – של השבת העולמית. היה מאתגר לחלוטין.

לסיום סיומת, התחלקנו לקבוצות עבודה לרעיונות למיזמים חדשים בקהילה והפרחנו בלונים באוויר. הצלחנו ושרנו.

מיכל, חסרת לנו מאד אבל דמותך וחזונך עמדו לפנינו.

ותודה אחרונה - תודה לכל העוסקים במלאכה: דורית, כמו שהבטחת - עד הסוף היה מעניין. הזמן עבר כל כך מהר. תודה לחני ושמרית. אין ספק שקהילת אמהות עם מהות זה הבית שלי.

***
***

ביום השראה והעשרה, יום עיון ליזמיות ומובילות בקהילה, שנערך ב- 8 בספטמבר 2019, בחרנו להביע הערכה ולהעניק הוקרה ומתנה לגלית שמיר, על שיזמה והיא מלווה את אמהות עם מהות במסע ישראלי כבר למעלה משנה.

נציגה מכל מסע העניקה לגלית בשם חברותיה, משהו בעל משמעות וערך, שמסמל את הקשר שלהן אל גלית ואל המסעות.

גלית הנרגשת והמופתעת אמרה את הדברים הבאים, שבחרנו להביא אותם כאן במלואם:

"דברים טובים לא קורים לבד..
אז רציתי להגיד תודה..
שמרית אהובתי, היית שם בשבילי עם אותו צורך להתחבר ולחבר בין נשים מקסימות.
מזל שבר, בתך, חזרה בדיוק ממסע ישראלי, אז לא היינו צריכות להמציא את הגלגל.
תודה על כוסות הקפה, על שסבלת את החפירות שחפרתי לך בראש, על הריצות לירושלים, למשרדי "מסע ישראלי" ולאש התורה, חדורות התלהבות ואמונה.
תודה על שהיית שם, שותפה לדרך.
תודה לאור-לי רוזנבאום, על שפתחת את הדלת לרווחה, בהתלהבות ובאהבה, הגם שלא בדיוק הבנת מי אנחנו... תודה על הליווי האישי והדאגה לכל מסע ומסע. תודה שזה בוער בך, כמו שזה בוער בנו..
תודה לשימי - "הרצל" שלנו - על החזון, הראייה לרחוק מגובה רב, האמונה, התמיכה והרצון לפזר את הטוב בעולם.
תודה לחני, על אמונה שלמה בפרויקט הזה, על לילות ללא שינה, על פרפורי הלב, על תחושות של לידה, כל פעם מחדש, לפני כל מסע, והתרוממות הרוח בסופו.
על הדאגה לפרטים קטנים כגדולים: שלא יהיה לכן קר, שלא תירטבו, שלא תמותו מחום....
תודה אחרונה ולא פחות חשובה היא לכן:
לבנות שיצאו למסע, לאלו שעדיין מתכננות ולאלה שהתחברו לרוח גם בלי מסע, כי אני חושבת, שהחיבור ביננו הוא המסע האמיתי, מסע החיים ואותו - רק התחלנו...
בטוחה שיצאו ממנו דברים מדהימים.
שיהיה לכולנו בהצלחה

***
***

מתרגשת יחד עם חברותיי למסע הישראלי (מס' 6) לקראת פעילות מרגשת של נתינה ואהבה לקהילה. אנחנו נפגשות בזכרון יעקב, בפנימיית "רננים".

הקהילה הוקמה יחד עם חברות המסע שלי, ביוזמתה של רויטל קליין מזכרון יעקב. בחרנו לעשות דברים יחד, כאשר בכל פעם אחת מאתנו יוזמת פעילות במקומות שונים בארץ וכל מי שיכולה, מצטרפת.

אפיקי, זה כל כך מתאים לך, על כל הטוב שלך שנתת ולימדת אותנו מה זאת אהבה ונתינה ללא תנאי!!!

הללויה! "קהילת אפיק נודדת" בפעילות התנדבות ראשונה. היה מושלם! הלב פועם משמחה ואנחנו קיבלנו אהבה ענקית מהילדים. העולם יכול להיות גם מקום של אהבה, שמחה ונתינה ללא תנאי!!!
קוראים לי נירה שחר. אני בת 53, אם לשניים, ילידת ראשון לציון ממשפחה שורשית של מייסדי היקב. בשנת 1990 נולד ילדי הבכור אפיק, ילד יפיפה. בגיל 3 חודשים אובחן אפיק כחולה סרטן סטייג' 4, בגיל שנה אפיק הבריא לחלוטין ונחשב כנס רפואי!!! עברנו לגור בקיבוץ גבים בשער הנגב ואני עבדתי כמורה בשער הנגב. בשנת 2000 התגרשתי וחזרנו לראשון. המעבר היה קשה מאד לילדים והם החליטו לעזוב עם אבא שלהם לשליחות לטורקיה ולאחר מכן שנתיים בברלין ואני הייתי על הקו כל חודש סופ"ש. לאחר שנים בהן חי עם אביו בחו"ל, חזר אפיק לארץ, ישר לכיתה י"א. בשנה זו הוא עשה את "מסע ישראלי" וגם את המסע לפולין. אני זוכרת את התפנית העצומה שהשנה הזאת תרמה לו וזאת הסיבה שכששמעתי על המסע הישראלי לאמהות עם מהות, החלטתי שאני מצטרפת לחוויה המעצימה, שאפיק ז"ל חווה. אפיק שירת בצבא כקצין וסיים בדרגת סגן, ואף קיבל קצין מצטיין צה"לי. המשיך בחיים האזרחיים כאיש מחשבים ובגיל 26 נסע לעבוד בחברה ישראלית בפיליפינים.

ב-7 בדצמבר, 2017 בשעות הערב, הגיע אל אפיק - רז צוריה - חבר טוב שלו. הם נסעו יחד לקנות אוכל לכלב של אפיק. עלו לאוטוסטרדה, פתאום הרכב שלפניו סטה לשמאל במהירות, לאפיק לא היה מספיק מרחק לעצור והוא נכנס מתחת למשאית שעמדה באמצע הכביש ללא אורות וללא מגנים. אפיק ורז נהרגו במקום והכלב נשאר בחיים!

למזלי, נסעתי לבקר את אפיק פעמיים בפיליפינים, בילינו ביחד ונהניתי אתו לפני שנפרדנו.
מלבדי, אפיק הותיר אחריו אחות, פלג - בתי, את אביו - רון ואשתו לימור ואת שתי אחיותיו תו וכליל.

***
***
***
***

אנחנו שוב בהלם מכמה דברים חדשים ומוצלחים יצרנו בכוחות מאוחדים

▪ אמהות עם מהות במסע ישראלי - מס' 6, יולי 2019 – בעקבותיו קמה קהילת אפיק נודדת, עליה תוכלו לקרוא בהרחבה בטור של נירה שחר.
▪ מפגשי קיץ מרעננים של כל אחד מהמסעות.
▪ מפגשים חודשיים של נציגות מובילות קהילות - מפגשים מעשירים וממלאים באנרגיות טובות של עשייה.
▪ ערבי חשיפה לקראת "אמהות עם מהות יוצאות למסע ישראלי" מועד נובמבר 2019. איפה לא היינו? מחדרה לגדרה.
▪ טיולי יום לירושלים – קבוצות של אמהות ובנות מצווה, אמהות ובני מצווה ואמהות עם נערות, שבחרו בנו כדי להתחבר, להתרגש ולהכיר מקרוב את ירושלים ומפיצים את זה הלאה...
▪ יום השראה והעשרה – יום עיון ליזמיות ומובילות בקהילה - נערך ב- 8 בספטמבר בכפר סבא והיה מושלם!
▪ שיר הקהילה – משהו שמיכל ז"ל חלמה עליו ויחד הגשמנו! רונן לן רידר לקח את כל המילים שזרקנו בע"פ ובכתב בכנס מובילות קהילות בחודש מרץ האחרון, הלחין ונציגות קהילה בעלות קול ערב הקליטו עימו באולפן, והנה התוצר המרגש מונח לפניכן. הגבירו רמקולים: https://www.youtube.com/watch?v=SS8KDPTyk20&t=1s
▪ בחירות -עוד מערכת בחירות עברה עלינו, שבה הצלחנו לא לדבר על השונה, אלא על הדומה בינינו ולהיות מאוחדות למען מטרה.
אמהות עם מהות במסע ישראלי - מס' 6, יולי 2019 – בעקבותיו קמה קהילת אפיק נודדת, עליה תוכלו לקרוא בהרחבה בטור של נירה שחר.
מפגשי קיץ מרעננים של כל אחד מהמסעות.
מפגשים חודשיים של נציגות מובילות קהילות - מפגשים מעשירים וממלאים באנרגיות טובות של עשייה.
ערבי חשיפה לקראת "אמהות עם מהות יוצאות למסע ישראלי" מועד נובמבר 2019. איפה לא היינו? מחדרה לגדרה.
טיולי יום לירושלים – קבוצות של אמהות ובנות מצווה, אמהות ובני מצווה ואמהות עם נערות, שבחרו בנו כדי להתחבר, להתרגש ולהכיר מקרוב את ירושלים ומפיצים את זה הלאה...
יום השראה והעשרה – יום עיון ליזמיות ומובילות בקהילה - נערך ב- 8 בספטמבר בכפר סבא והיה מושלם!
שיר הקהילה – משהו שמיכל ז"ל חלמה עליו ויחד הגשמנו! רונן לן רידר לקח את כל המילים שזרקנו בע"פ ובכתב בכנס מובילות קהילות בחודש מרץ האחרון, הלחין ונציגות קהילה בעלות קול ערב הקליטו עימו באולפן, והנה התוצר המרגש מונח לפניכן. הגבירו רמקולים: https://www.youtube.com/watch?v=SS8KDPTyk20&t=1s
בחירות -עוד מערכת בחירות עברה עלינו, שבה הצלחנו לא לדבר על השונה, אלא על הדומה בינינו ולהיות מאוחדות למען מטרה.
▪ אמהות עם מהות יוצאות למסע ישראלי – 6-9 בנובמבר 2019 מסע אחרון לשנת 2019. המסע מלא! 40 נשים שבחרו להעניק לעצמן מתנה. פרטים על מסעות 2020 ימסרו בחודשים הקרובים.
▪ טיולי יום לירושלים – אנחנו ממשיכים בכל הכח ויש לנו הזמנות עד סוף 2019 וגם כבר ל- 2020!
מה כולל הטיול: סיור ופעילות נתינה ב"חוויית הנתינה הישראלית", סיור טעימות בשוק מחניודה, ביקור במרכז המבקרים העולמי "אש התורה", סיור מותאם אישית במנהרות הכותל. מחיר להורה וילד נע בין 250-350 ₪. פרטים והזמנות לקבוצות (כתות, ועדים ועוד) אצל שמרית שטיין, במייל: shimritmwm@gmail.com
▪ סיורי סליחות לחברות הקהילה – נערכו ויערכו בתאריכים: 25, 26 בספטמבר ו- 3, 6 באוקטובר. הסיורים משולבים במופע "סליחה בעתיקה" באולם אש התורה, בהנחיית איתיאל גולדויכט ובהשתתפות זמרים מובילים: חנן בן ארי, יונתן רזאל ועידן יניב.
▪ "באשר תלכי אלך" – סופ"ש מיוחד במינו לאמהות ונערות בכתות י'-י"ב, יערך בין התאריכים: 31 באוקטובר-2 בנובמבר 2019 בירושלים. נכון למועד זה, נותרו 3 חדרים אחרונים. מהרו לתפוס אותם, שלא תצטערו... פרטים והזמנות אצל אפרת הגלילי, בטלפון: 050-7500412.
▪ "השבת העולמית" – תיערך בכל העולם ב- 15-16 בנובמבר 2019 – י"ז-י"ח בחשוון תש"ף. אירועים לקראת השבת יערכו גם אצלנו, בקהילות המקומיות. לפרטים, ליוזמות ולהצטרפות לאירועים קיימים, נא פנו לרכזת המיזם באזור מגוריכן.
▪ "מדברות מדבר" – טיול קסום עם מהות, יערך 11-13 בדצמבר במדבר יהודה. ההרשמה תיפתח בקרוב, בינתיים – רשמו ביומנים.
אמהות עם מהות יוצאות למסע ישראלי – 6-9 בנובמבר 2019 מסע אחרון לשנת 2019. המסע מלא! 40 נשים שבחרו להעניק לעצמן מתנה. פרטים על מסעות 2020 ימסרו בחודשים הקרובים.
טיולי יום לירושלים – אנחנו ממשיכים בכל הכח ויש לנו הזמנות עד סוף 2019 וגם כבר ל- 2020!
מה כולל הטיול: סיור ופעילות נתינה ב"חוויית הנתינה הישראלית", סיור טעימות בשוק מחניודה, ביקור במרכז המבקרים העולמי "אש התורה", סיור מותאם אישית במנהרות הכותל. מחיר להורה וילד נע בין 250-350 ₪. פרטים והזמנות לקבוצות (כתות, ועדים ועוד) אצל שמרית שטיין, במייל: shimritmwm@gmail.com
סיורי סליחות לחברות הקהילה – נערכו ויערכו בתאריכים: 25, 26 בספטמבר ו- 3, 6 באוקטובר. הסיורים משולבים במופע "סליחה בעתיקה" באולם אש התורה, בהנחיית איתיאל גולדויכט ובהשתתפות זמרים מובילים: חנן בן ארי, יונתן רזאל ועידן יניב.
"באשר תלכי אלך" – סופ"ש מיוחד במינו לאמהות ונערות בכתות י'-י"ב, יערך בין התאריכים: 31 באוקטובר-2 בנובמבר 2019 בירושלים. נכון למועד זה, נותרו 3 חדרים אחרונים. מהרו לתפוס אותם, שלא תצטערו... פרטים והזמנות אצל אפרת הגלילי, בטלפון: 050-7500412.
"השבת העולמית" – תיערך בכל העולם ב- 15-16 בנובמבר 2019 – י"ז-י"ח בחשוון תש"ף. אירועים לקראת השבת יערכו גם אצלנו, בקהילות המקומיות. לפרטים, ליוזמות ולהצטרפות לאירועים קיימים, נא פנו לרכזת המיזם באזור מגוריכן.
"מדברות מדבר" – טיול קסום עם מהות, יערך 11-13 בדצמבר במדבר יהודה. ההרשמה תיפתח בקרוב, בינתיים – רשמו ביומנים.

את המתכון הבא מצאתי במאקו, ניסיתי בבית וכולם מאוד אהבו, אז בחרתי לשתף אתכן במתכון לדובשניות שהביאו ריח טוב ושמחה למשפחה.

המצרכים ל- 40 מנות:
100 גר' מרגרינה מרוככת
4 כפות סוכר חום
1/4 כפית קינמון
1/4 כפית אבקת ג'ינג'ר מיובש
קמצוץ אגוז מוסקט מגורר, או 1/4 כפית ציפורן טחון
1/2 כוס דבש
1 ביצה בטמפ' החדר
3 כפות תמצית מי תה כהה
1/4 2 כוסות קמח תופח
1/4 כפית סודה לשתייה
לציפוי לפני האפייה: כוס אבקת סוכר

אופן ההכנה:
מקציפים במיקסר במהירות את המרגרינה עם הסוכר והתבלינים. מוסיפים את הביצה, הדבש ואת 3 כפות התה ומקציפים כ-5 דקות, מוסיפים לקערה את הקמח ואבקת הסודה לשתייה ומערבבים בעזרת כף (רצוי כף עץ). מכסים את הקערה ומעבירים למקרר לשעתיים. מוציאים מהמקרר ויוצרים בידיים כדורים קטנים. ניתן להרטיב את הידיים מעט אם המסה דביקה. מניחים את אבקת הסוכר בקערית. מעבירים כל כדור לקערית ומצפים אותו באבקת הסוכר. מניחים בתבנית מרופדת בנייר אפייה עם מרווח של 3 ס"מ לפחות בין הכדורים. אופים בתנור שחומם מראש לחום של 180 מעלות כ-12 דקות, עד שמתחילים להיווצר סדקים על הדובשניות. מצננים ומאחסנים בצנצנת אטומה.

התמונה של אפיק גבאי, אוכל טוב
המתכון של אינס שילת ינאי, אוכל טוב, מאקו

***
***

אנו מזמינים אותך לעשות לנו like ב-דף הפייסבוק שלנו
לבקר באתר שלנו: mwmisrael.com
או לפנות אלינו contact@mwm.org.il

 
 
 
Powered by Mad Mimi®A GoDaddy® company